BATIKARADENİZİM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ESGER MEKTUBU

ESGER MEKTUBU Empty ESGER MEKTUBU

Mesaj  ASİCİDELİ Cuma Ocak 30, 2009 11:21 am

kastamonu şivesi ile Esger Mektubu....... - 09/10/2006 23:26 ANAM HATCEYE

Gız anaESGER MEKTUBU Smilev esger ocağına teslim oldum. Emme şindiden özledim. Iccak hamurlu ekmeğe inek yağını çalıp yimeyi özledim.Burda her şey va. Yemek iyiESGER MEKTUBU Smilevyatak iyiESGER MEKTUBU Smilev emme bizim yapodan yer yatağını dutmaya. Bi gaç gece yadırgadımESGER MEKTUBU Smilev lekin şindi alışdımESGER MEKTUBU Smilevuyuyon gayrı.

Bi de tarana çorbası bizimkine benzemeya. İçinde darak dalısı mı yokdu nedüESGER MEKTUBU Smilev dadı bi hoş be ana.

Ağşam olunca nöbette yulduzlara bakıyonESGER MEKTUBU Smilev maşallah davar sürüsü gibi parlaya. Yulduzların içinde de ayESGER MEKTUBU Smilev Soru Şevketin İsmet Gıza benzeya.

Sakar ineğe tevatür bak ana.Bi de beygir gunnayınca gatırını iyi paraya sat.Esger dönüşü masrufumuz böyük olacak.

Bubam da sağ olsaydıESGER MEKTUBU Smilevbeni esger elbisesi içinde göreydiESGER MEKTUBU Smilevneydelim gader ana.Esger elbisesi dedim deESGER MEKTUBU Smilevvedükleri pantulun içine benden başka iki esger daha sığıya.Bi potin vedileESGER MEKTUBU Smilevbiri 42 nümereESGER MEKTUBU Smilevötekisi 45 nümereESGER MEKTUBU Smilev benim ayaklarım ise 40 nümere. Bu yüzden eğitim alanında seyidemeyon.Yüzün yüzün çapayken iyi çapıyon daESGER MEKTUBU Smilevgötün götün çapamayon be ana.

İşte böyle datlı anam. Bu esgerlik de biter beESGER MEKTUBU Smilevvatan borcu seve seve yapacoyuz vamı çaresi?

Gız anaESGER MEKTUBU Smilevbeni sakın mekdupsuz bırakma emi.Topal Osman’aESGER MEKTUBU Smilev Mıkdar Goparan’aESGER MEKTUBU Smilev Böyük Aza GevreğeESGER MEKTUBU Smilev Gara MıstanaESGER MEKTUBU SmilevÖğretmen Bey’e ve bütün tanuduklara baki selamlar.

Ellerinden öperin canım anam.

Oğlun

Esger Kemil GABAKCI

1

2. Mektup
OĞLUM KEMİL

Mekdubunu aldım. Neyle sevindim bi bilsen. Şerif Gızın Kel Murad götüdü mekdubu. İsmet Gız da okuyvedi.

Sakar ineği merak etmeESGER MEKTUBU Smilev etden her yeri patlaya. Gatırda ecük daha böyüsün öyle satacayın. Goyunları gırkdudum. Tam beş gat yatak doldutdudum. Beş de yorgan dikdümeye vedim. Hani öte köydeki Halime Gız yorgan dikiya yeESGER MEKTUBU Smilev hah işte o dikivecek.

Ah oğulESGER MEKTUBU Smilev orada Mıkdar Goparan olsaydıESGER MEKTUBU Smilev bi torpil yapa o potinleri deyüşdürüdü . Biliyon onun golu uzundu.Neyse idare et beki.

Sorma Kemil;

Şisegalası touklaraESGER MEKTUBU Smilev bi gıran geldi hepisi de öldü. Helesinki gara touk gülük oldu da yedi tene civci çıkardı. Onla iyi böyüya şeytan gulağına guruşun.

Küle çörek gömdümESGER MEKTUBU Smilev şeere satmaya eleteceyin. Neşet Emmin bi münübüs almışESGER MEKTUBU Smilev hır hır ediya çalışmaya. SordumESGER MEKTUBU Smilev” Neşet bu münübüs neye çalışmaya” deye.

Dedi ki :

Ana bu münübüslerin hepsi souk havada çalışmazESGER MEKTUBU Smilev bunna anasırdan böyle dedi.

Gök dana zapdolmaz olduESGER MEKTUBU Smilev deri gün bazara eletip satacayın. Parasını da Zireet Pangası’na üzere goyacayın. Sen gelene gada epey üzer işle.

Oğul ;

Köyde başga yaramaz havadis yokESGER MEKTUBU Smilev herkes iyile. Tanudukların da hepisinin ayru ayru selamları va.

Allaha emanet ol oğul...

Anan

Hatce GABAKCI

2

GIZ ANA

İsmet Gıza olan sevgüm burda Garaçomak deresinin seli gibi coşuya. Nedeceğimi şaşudum.

Deli tayıESGER MEKTUBU Smilevçayıra uzun bi zencirinen örklesin dura. Emme benim göynüm örklenmeyaESGER MEKTUBU Smilev zapdolmaya be ana.

Yanıyon gız anaESGER MEKTUBU SmilevKör Sadığın arpa tarlası gibi yanıyon. Elegüne garşu ever beni ana. İsmet Gızı alıve gitsin. Alıve de başta Kemelcük olmak üzere herkes gısgansın. “Tarlada darısı yokESGER MEKTUBU Smilev evde garısı yok” demesinne. Hem İsmet Gız bize yakuşu.

Ne derdi rehmet olası didem;” Öküzü bildükESGER MEKTUBU Smilev kömüşü duyduk yerden al” demez miydi.

Ağşam oluncaESGER MEKTUBU Smilev gendü gendüme Saidem türküsünü söyleyon. En çok da şurası sarıya gız ana.

“Saidem Saidem otu dizime

Sürmelemi çekeyin ela gözüne

Uyma da dedim uyuvedin elle sözüne

Top zülüflü Saidem otu dizime.”

İşde burayı söyleyon söyleyonESGER MEKTUBU Smilev ağlayon be ana.

Gayrı tak dedi canımaESGER MEKTUBU Smilev anam gara gözlü anam alıve şu İsmetiESGER MEKTUBU Smilev ben de soru çam çırası gibi yanmayın gayrı.

Bi hefte sonu dışaru çıkdukESGER MEKTUBU Smilev Alayın yanunda göl vaESGER MEKTUBU Smilev orda yundukESGER MEKTUBU Smilev malak gibi yatuvedik göleESGER MEKTUBU Smilev bi sardı bi sardı sorma gitsin.

Daha fazla yazamayonESGER MEKTUBU Smilev dedüklerimi unutma gözel anam benim.

Tüm tanuduklara selam ederinESGER MEKTUBU Smilev ellerinden hörmetle öperin.

Oğlun

Esger KEMİL

3

GARA GÖZLÜ DANAM
Mekdubunu aldım; ağlaya ağlaya diynedim. Eee oğulESGER MEKTUBU Smilev İsmet Gızı gelin olarak ben istemeyon mu seki. Yayuğu iyi çalkaESGER MEKTUBU Smilev ineği iyi sağaESGER MEKTUBU Smilev evi temiz dutaESGER MEKTUBU Smilev tentene yapma da geliya elinden daha ne arayın. Böyle hamarat gızı kim gelin olarak isdemez.

Beni düşündüren bubasıESGER MEKTUBU Smilev bubası olacak o herif ecük para canlusudu. Başlık parasını çok isdeyverüse şaşuruz valla.

Gine de üzülme oğulESGER MEKTUBU Smilev Bayrakturogilin Nütfiyecüğünen gızı isdemeye giderüz. Nütfiye’cük lafını sözünü iyi bilü. Aman oğulcuğum göle möle girmeESGER MEKTUBU Smilev boğulu moğulusun Allah esirgeye sona ocağımız söne.

Ah oğul sana acı bi haberim va;

Kömüşcü Alinin düğünü olduESGER MEKTUBU Smilev düğün gecesi damdan böyük bi gürültü geliyaESGER MEKTUBU Smilev Alicük hemen seyirderek dama iniyaESGER MEKTUBU Smilev bi de ne görsün kömüşle yıları gırmışESGER MEKTUBU Smilev muruşa dutuşmazla mı. Biliyon Alicük kömüşlere diri bakadı. Kömüşleri ayuruyon deyeyken kömüşün boynuzları Ali’cüğün ganına girivesin miESGER MEKTUBU Smilev rahmet olası hemen orada can vemiş. Kimin neğada yaşacağı belli olmayaESGER MEKTUBU Smilev onun için her şeyin hayırlısını isdemeli.

Ey maaşallah gelin gız da bi ağıt yakmışESGER MEKTUBU Smilev herkesin ağladuğu gibi dağ daşESGER MEKTUBU Smilev gurt guş hep ağladı.

Ağıttan aklımdan galanını yazduruveyon mekduba;

“Bu günün adı Cuma

Gız hamama varınca [ben terbiyesizim] yumaESGER MEKTUBU Smilev

Benden vasiyet olsun kömüşcüye vamaESGER MEKTUBU Smilev

Gonman guşla gonmanESGER MEKTUBU Smilev dalım yok benimESGER MEKTUBU Smilev

Anadan bubadan yarim yok benim.”

Bu ağıt daha uzundu emme aklımda galanı bu. Sen üzülme oğulESGER MEKTUBU Smilev İsmet Gızı en gısa zamanda isdeceyüz. Esger dönüşü allı şallıESGER MEKTUBU Smilev çift doullu bi düğün ederüz yedi divan duya. Hayırlısı deyelim oğulESGER MEKTUBU Smilev hayırlısı deyelim. Hele şu esgerliğin bi bitsin.

Selam ederESGER MEKTUBU Smilev gözlerinden öperin.

Anan

4

ANAM BENİM

Acı habarı yazan mekdubunu aldım. Hem sevindimESGER MEKTUBU Smilev hem de üzüldüm.

Ali Ağama ağladımESGER MEKTUBU Smilev gece zabaha gada ağladım. O kömüşleri ne sevedi. Fil bile o kömüşlerin yanunda ufak galuduESGER MEKTUBU Smilev demi gız ana. Gelinde zıkı seviyomuş Ali AğamıESGER MEKTUBU Smilev hemen ağıdı dökdürüvemiş baksana.

Nütfiye aplam becerüklüdüESGER MEKTUBU Smilev dutduğunu goparuESGER MEKTUBU Smilev o işin içinde olunca gorkmayon gayrıESGER MEKTUBU Smilev şindi ferahladum.

İsmet Gızın bubası eksi meksidü emmeESGER MEKTUBU Smilev merhemetlüdü ondan gorkma ana. Hem beni de seve. Gece uyuyamayonESGER MEKTUBU Smilev ne vakit gözlerimi gapatsam hemen İsmet Gızı görüyon. Çarşuda yanımdan bi gız geçse İsmet Gız sanıyonESGER MEKTUBU Smilev bi seviniyonESGER MEKTUBU Smilev bi seviniyon sorma gitsin.

Gantinde bütün esgerle teyip çaluyoz. Sesi gözel olanlaESGER MEKTUBU Smilev türkü söyleya. Gara Ay deye bi garıESGER MEKTUBU Smilev Gel Teskere deye bi türkü söyleya herkes onu diyneya. Bana da hiç sarmaya. Ben de inadına

“Hozurdaya Aşağımaret arusu

Seyre çıkmış gözellerin sürüsü” deyeESGER MEKTUBU Smilev türkümüzü eli gulakdan bi çekiyon bütün esgerle ağzu acuk diyneya.

Anam benimESGER MEKTUBU Smilev eğer İsmet Gızı alamazsamESGER MEKTUBU Smilev aşağı tarlanın ayocundaki aluca asarun gendümüESGER MEKTUBU Smilev bak vallahide asarunESGER MEKTUBU Smilev tallahi de asarun şaka etmeyon bilmiş ol. İsmetsüz yaşamak haram banaESGER MEKTUBU Smilev bunu böyle bil datlı anam.

Tüm tanuduklara ayru ayru selam ederESGER MEKTUBU Smilev ellerinden öperin.

HaESGER MEKTUBU Smilev Nütfiye aplama da selamımı unutma sakın.

Oğlun

Esger Kemil

ASİCİDELİ
ASİCİDELİ
Admin

https://batikaradeniz.yetkin-forum.com